Search Clinical Content Search Health Library
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z A-Z Listings

Fotelik samochodowy (dziecko)

Pozycje fotelika samochodowego

Odpowiedni fotelik samochodowy może w wielu przypadkach zapobiec obrażeniom ciała u dzieci podczas wypadku. W miarę jak dzieci rosną, zmienia się rodzaj fotelika samochodowego, którego potrzebują. Wytyczne Amerykańskiej Akademii Pediatrii (American Academy of Pediatrics) i Krajowej Administracji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (National Highway Traffic Safety Administration, NHTSA) pomagają w wyborze właściwego fotelika samochodowego. Należy również zapoznać się z informacjami w podręczniku użytkownika samochodu.

Foteliki samochodowe mogą być ustawione tyłem lub przodem do kierunku jazdy. Zasadniczo dzieci powinny podróżować tyłem do kierunku jazdy możliwie jak najdłużej. Jest to najbezpieczniejsza pozycja dla dziecka, jeśli dojdzie do wypadku. Należy postępować dokładnie według zaleceń:

Wiek

Jakiego fotelika należy używać

Od urodzenia do ukończenia 1. roku

Zawsze należy używać fotelika ustawionego tyłem do kierunku jazdy zamocowanego na tylnym siedzeniu.

od 1. do 3. roku życia

Niemowlęta i małe dzieci powinny jak najdłużej jeździć w foteliku samochodowym ustawionym tyłem do kierunku jazdy zamocowanym na tylnym siedzeniu. Czyli do czasu, gdy osiągną górną granicę masy ciała lub wzrostu dozwoloną dla danego modelu fotelika. Sprawdź to w instrukcji dołączonej do fotelika. Większość fotelików ma ograniczenia wzrostu i wagi, umożliwiające dzieciom podróżowanie tyłem do kierunku jazdy przez 2 lata lub dłużej.

od 4. do 7. roku życia

Należy używać fotelika samochodowego ustawionego tyłem do kierunku jazdy z uprzężą i pasami, dopóki dziecko nie osiągnie górnej granicy wzrostu lub wagi dozwolonej przez producenta fotelika samochodowego. Kiedy dziecko wyrośnie z fotelika samochodowego ustawionego przodem do kierunku jazdy, należy zacząć korzystać z podstawki samochodowej. Dziecko nadal powinno podróżować na tylnym siedzeniu.

od 8. do 12. roku życia

Z podstawki samochodowej należy korzystać dopóki dziecko nie będzie na tyle duże, aby móc prawidłowo korzystać z pasa. Aby pas był dobrze dopasowany, dolny pas musi znajdować się przy górnej części uda a nie na brzuchu. Górny pas powinien znajdować się na wysokości barku i klatki piersiowej, a nie na wysokości szyi lub twarzy. Pamiętaj: Dziecko powinno nadal podróżować na tylnym siedzeniu, bo jest to bezpieczniejsze.

Foteliki ustawione tyłem do kierunku jazdy. Niemowlęta i małe dzieci powinny jak najdłużej jeździć w fotelikach samochodowych ustawionych tyłem do kierunku jazdy. Czyli do czasu, gdy osiągną górną granicę masy ciała lub wzrostu dozwoloną dla danego modelu fotelika. 

Niemowlę w foteliku samochodowym tyłem do kierunku jazdy.

  • Istnieją 2 rodzaje fotelików ustawionych tyłem do kierunku jazdy: tylko dla niemowląt i dwufunkcyjne. Foteliki przeznaczone tylko dla niemowląt muszą być ustawione tyłem do kierunku jazdy. Fotelik dwufunkcyjny może być ustawiony tyłem do kierunku jazdy. Ale można zmienić jego ustawienie na przodem do kierunku jazdy, kiedy dziecko osiągnie wzrost i masę ciała określone przez producenta fotelika. Większość fotelików ma ograniczenia wzrostu i wagi, umożliwiające dzieciom podróżowanie tyłem do kierunku jazdy przez 2 lata lub dłużej.

  • Ustawienie fotelika należy wyregulować zgodnie z instrukcjami producenta fotelika. Zapobiega to opadnięciu głowy dziecka w przód.

  • Uprząż powinna przechodzić przez otwory w foteliku znajdujące się na wysokości barków dziecka lub niżej. W każdym przypadku należy przestrzegać instrukcji producenta fotelika, aby zapewnić prawidłowe ustawienie uprzęży.

Foteliki ustawione przodem do kierunku jazdy. Dzieci, które przekroczyły wartości graniczne dla masy ciała lub wzrostu, powinny przesiąść się na fotelik ustawiony przodem do kierunku jazdy z uprzężą. Powinny korzystać z tego fotelika, dopóki nie osiągną górnej granicy masy ciała lub wzrostu dozwolonej przez producenta fotelika.

  • Istnieje wiele rodzajów fotelików, które mogą być ustawione przodem do kierunku jazdy. Obejmują one foteliki wbudowane, połączone foteliki ustawione przodem do kierunku jazdy/podstawki samochodowe i kamizelki podróżne.

  • Uprząż powinna przechodzić przez otwory w foteliku znajdujące się na wysokości barków dziecka lub wyżej. W każdym przypadku należy przestrzegać instrukcji producenta fotelika, aby zapewnić prawidłowe ustawienie uprzęży.

Wybór fotelika samochodowego

  • Najlepszym fotelikiem dla dziecka jest fotelik odpowiednio dobrany do jego masy ciała i wzrostu. Powinien również pasować do samochodu. Nie kieruj się wyłącznie ceną.

  • Wypróbuj fotelik. Posadź w nim dziecko i wyreguluj uprząż i sprzączki. Sprawdź, czy fotelik jest odpowiedni dla dziecka i pasuje do samochodu.

  • Bez względu na to, na jaki fotelik się zdecydujesz, sprawdź, czy będziesz w stanie korzystać z niego prawidłowo w każdej sytuacji.

  • Możesz kupić używany fotelik samochodowy, tylko jeśli jego historia wypadkowa i termin ważności są znane. Oznacza to, że nie należy kupować fotelików w sklepie z używanymi rzeczami lub przez internet. Jeśli fotelik uczestniczył w wypadku lub jego termin ważności upłynął, nie należy go używać. 

  • Jeśli nie masz instrukcji producenta, skontaktuj się z działem obsługi klienta firmy. Zostaniesz zapytany(-a) o numer modelu fotelika samochodowego, nazwę i datę produkcji fotelika.

  • Należy przestrzegać instrukcji instalacji fotelika znajdującą się w podręczniku użytkownika samochodu

  • Należy upewnić się, czy każda osoba, która wozi dziecko, wie, jak prawidłowo mocować fotelik i pas. Jest to konieczne za każdym razem podczas każdego przejazdu. Spójność to część dobrego rodzicielstwa. Jest to najbezpieczniejsze dla dziecka i sprawia, że dzieci rzadziej się skarżą.

Instalacja i korzystanie z fotelika samochodowego

  • Należy sprawdzić, czy fotelik nie przesuwa się o więcej niż 1 cal (2,5 cm) w bok po przełożeniu pasa przez fotelik (ścieżka pasa).

  • Przeczytaj porady w podręczniku użytkownika fotelika i przestrzegaj ich. Podręcznik należy mieć zawsze pod ręką.

  • Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi instalacji fotelików samochodowych w podręczniku użytkownika samochodu.

  • Aby sprawdzić, czy fotelik został prawidłowo zainstalowany, skontaktuj się z certyfikowanym technikiem ds. bezpieczeństwa dzieci w pojazdach (CPS). Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej NHTSA pod adresem www.nhtsa.gov/equipment/car-seats-and-booster-seats lub Safe Kids Worldwide pod adresem www.safekids.org. Technicy CPS mogą być również dostępni w lokalnym szpitalu, na posterunku policji lub w straży pożarnej.

  • Sprawdź instrukcję fotelika, aby mieć pewność, że prawidłowo go używasz.

  • Sprawdź, czy uprząż jest dobrze dopasowana i płasko przylega do klatki piersiowej dziecka.

  • Klips podtrzymujący powinien znajdować się na wysokości pach.

  • Fotelik samochodowy należy zawsze umieszczać na tylnym siedzeniu. Dzieci w wieku poniżej 13 lat powinny zawsze podróżować z tyłu. Jest to bezpieczniejsze w razie wypadku.

  • Nie należy korzystać z fotelika po upływie terminu ważności. Okres ważności fotelika wynosi zazwyczaj około 6 lat. Informacje na ten temat można znaleźć w podręczniku użytkownika fotelika.

  • Nie należy używać fotelika samochodowego, jeśli widoczne są uszkodzenia lub jeśli fotelik uczestniczył w wypadku samochodowym. Po wypadku fotelik samochodowy należy wymienić.

  • Nie należy używać fotelika samochodowego, który został wycofany z rynku. Aby sprawdzić fotelik, odwiedź stronę internetową NHTSA pod adresem www.nhtsa.gov/recalls.

  • Fotelik należy wymienić na nowy, kiedy dziecko urośnie. Należy śledzić wzrost i masę ciała dziecka mierzone podczas wizyt u lekarza. W ten sposób będziesz wiedzieć, że dziecko wyrosło z fotelika.

  • Gdy dziecko wyrośnie z fotelika samochodowego, należy zamienić go na podstawkę samochodową.

© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. All rights reserved. This information is not intended as a substitute for professional medical care. Always follow your healthcare professional's instructions.
Powered by Krames by WebMD Ignite
About StayWell | Terms of Use | Privacy Policy | Disclaimer